ZMIANY W OPODATKOWANIU NAJMU – ROK 2023

Nowe zmiany w nowym roku!

Nowe przepisy zakładają, że ostatnim rokiem, w którym możliwość wyboru formy opodatkowania ma miejsce, jest rok 2022. Do tej pory osoby, które wynajmowały swoją nieruchomość mogły wybrać formę opodatkowania. Mógł to być ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, bądź opodatkowanie według skali podatkowej dochodu.

Wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku końca dobiegł okres tzw. ,,dostosowania się” do nowych przepisów i następuje obowiązek opodatkowania najmu prywatnego wyłącznie na podstawie przepisów o ryczałcie ewidencjonowanym.

Co to oznacza w praktyce dla wynajmujących? 🤔

Każdy podatnik zostanie objęty ryczałtem dostępnym w dwóch stawkach uzależnionych od wysokości uzyskiwanych przychodów:

👉 8,5 % dla właścicieli, których zyski z wynajmu nie przekraczają 100 000 zł rocznie,

👉 12,5 % dla osób, których zyski z najmu są wyższe niż 100 000 zł rocznie;

Warto pamiętać, że ryczałt od najmu 2023 zgodnie ze stawką 12,5% płaci się od nadwyżki środków. Przykładowo, jeśli przychód wyniesie 150 tys. zł rocznie, to jaki jest podatek od wynajmu mieszkania?
Od 100 tys. zł odprowadzasz stawkę 8,5%, a od 50 tys. zł 12,5%.

Ryczałt jest prostą formą rozliczenia, więc nie musisz się obawiać tego, jak rozliczyć najem 2023 r..
Nie musisz co miesiąc wyliczać zaliczek, ani martwić się, w którym progu podatkowym już jesteś.
Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania ma jednak dwie wady – opodatkowujesz przychód (nie możesz odliczyć kosztów remontu czy odsetek kredytów hipotecznych) i nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania? Przy ryczałcie nie obowiązuje kwota wolna, więc trzeba to zrobić już w kolejnym miesiącu po otrzymaniu czynszu. Masz czas do 20. dnia kolejnego miesiąca albo kwartału, jeśli zdecydujesz się przelewać zaliczki do urzędu skarbowego co trzy miesiące.

Z zasad ogólnych mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokum w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.