’BEZPIECZNY KREDYT 2%’, DO KOGO JEST SKIEROWANY?
Od 3 lipca 2023 r. klienci mogą składać wnioski o tzw Bezpieczny Kredyt 2% w ramach rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie. To pomoc, dzięki której taki zakup ma być tańszy i łatwiejszy do spłacenia przez pierwsze 10 lat umowy kredytowej. Co należy wiedzieć i kto może skorzystać z kredytu 2%?
Kredyt może uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich.
Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.
Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.
Na co można przeznaczyć „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?
Ze środków pochodzących z kredytu można:
- Nabyć prawo własności mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym, a także pokryć nakłady związane z ich wykończeniem.
- Nabyć prawo spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w tym pokryć wkład budowlany w spółdzielni mieszkaniowej i koszty wykończenia.
- Nabyć prawo własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej domu.
- Pokryć wydatki związane z budową domu jednorodzinnego.
- Pokryć wydatki związane z realizacją inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej.
W ustawie nie znalazły się na tym etapie żadne ograniczenia dotyczące stron transakcji, np. wyłączenie nabycia od członków rodziny. Nie można jednak nabyć na kredyt części udziałów w prawie własności lub prawie spółdzielczym.
Utrata dopłaty
Utrata prawa do dopłat będzie miała miejsce, gdy m.in.:
- W okresie otrzymywania dopłat nieruchomość zostanie sprzedana (z wyjątkiem tzw. rozszerzenia wspólności ustawowej lub zbycia na rzecz drugiego ze współkredytobiorców).
- W okresie otrzymywania dopłat nieruchomość zostanie wynajęta lub użyczona.
- W okresie otrzymywania dopłat zmieniony zostanie sposób użytkowania nieruchomości lub jej części, w sposób, który uniemożliwia zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.
- W okresie otrzymywania dopłat kredytobiorca nabędzie inną nieruchomość (poza drogą dziedziczenia).
- W okresie otrzymywania dopłat kredytobiorca trwale zaprzestał prowadzenia gospodarstwa domowego w lokalu mieszkalnym albo domu jednorodzinnym na okres co najmniej 12 miesięcy.
- Zmieniono formułę oprocentowania kredytu na oprocentowanie zmienne.
Otrzymanych wcześniej, przed dniem ziszczenia się warunku, dopłat nie trzeba będzie zwracać.
❗️ Co ważne, lista banków, które deklarują, że będą udzielać kredytów z dopłatami stale się poszerza.