BRAK PCC PRZY ZAKUPIE PIERWSZEGO MIESZKANIA!

Od 31 sierpnia nabywca swojego pierwszego mieszkania nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Tak wynika z nowelizacji ustawy o PCC. Z ulgi skorzystają też ci, którzy zawarli wcześniej umowę przedwstępną, a teraz dopiero podpiszą ostateczną, przenoszącą własność nieruchomości.

Podatek 2% od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, dotyczy wyłącznie transakcji na rynku wtórnym. Zakup nowego mieszkania od dewelopera jest obciążony 8-proc. VAT (do 150 mkw.).

Zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, jeżeli nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak nabywca posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje przypadków, w których przekracza on 50 proc. lub został nabyty drogą dziedziczenia.

Jak wykazać, że mamy prawo do zwolnienia z podatku? Nowelizacja nie nakłada na kupującego żadnych nowych obowiązków. Notariusze, którzy odpowiedzialni są za pobranie opłaty PCC od strony kupującej po zawarciu umowy kupna-sprzedaży, będą pobierać stosowne oświadczenia, na podstawie których zastosują zwolnienie.