UMOWA NA WYŁĄCZNOŚĆ, A UMOWA OTWARTA
Umowa na wyłączność a umowa otwarta przy sprzedaży nieruchomości
Po pierwsze, umowa na wyłączność podpisywana jest na czas określony. Z reguły czas trwania takiej umowy oscylujące między 3 a 6 miesięcy, natomiast wszystko zależne jest od wielu czynników, jak na przykład: atrakcyjność oferty, cena, lokalizacja i udogodnienia w pobliżu, standard wykończenia. Podpisując umowę na wyłączność możemy mieć pewność, że agencja bardzo starannie przygotuje ofertę, zainwestuje w marketing, zadba o profilowanie oferty na portalach oraz rozpowszechni nieruchomość wśród posiadanej bazy Klientów. Przy umowie otwartej oferta po wprowadzeniu na portale jest pozycjonowana, natomiast po kilku dniach spada na niskie oraz często mało osiągalne dla Klientów strony. Nikt nie inwestuje w jej podbijanie. Im więcej biuro ma ofert, tym efekt jest gorszy. Zaczyna się loteria – albo oferta zostanie znaleziona w gąszczu innych, albo nie.
Klient szukając nieruchomości do zakupu, przegląda najczęściej najwyższe strony portali i wybiera kilka ofert, które spełniają jego oczekiwania. Co więcej, skupia się na tych przyciągających uwagę, a więc z dobrymi zdjęciami, jasnym opisem, rzucające się w oczy. Jednym z zadań agencji jest skuteczna promocja, Agencja zrobi wszystko, aby jakość prezentowanej oferty była jak najwyższa. Drodzy klienci – jakość ma znaczenie. Tylko umowy wyłączne mogą nam tę jakość zagwarantować.
Po drugie oferta, którą zajmuje się tylko jedno biuro, gwarantuje między innymi brak bałaganu informacyjnego oraz cenowego. Ważnym jest, aby Klient nie był wprowadzany w błąd i mógł z zaufaniem podążać za uzyskiwanymi od agenta informacjami.
Podpisując umowę na wyłączność z biurem nieruchomości, właściciel może liczyć również na raportowanie zainteresowania oraz odsłon oferty na portalach branżowych. Ustal z agentem, jak często chcesz być informowany o przebiegu pracy nad nieruchomością, dzięki temu będziesz miał kontrolę nad podejmowanymi działaniami i pracą nad Twoją ofertą przez biuro. Jeśli nieruchomość jest pusta, możesz umówić się z biurem na dodatkowe czynności, takie jak Home Staging – przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.
Formalności – większością niezbędnym dokumentów do transakcji również zajmuje się pośrednik – sprzedający nieruchomość ma kontakt wyłącznie z nim, a nie z wieloma pośrednikami jednocześnie; to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala właścicielowi nieruchomości zaoszczędzić czas, który musiałby poświęcić na kontakt z wieloma pośrednikami.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wokół umów pośrednictwa – zwłaszcza umów otwartych – narosło sporo mitów. Część klientów jest przekonana, że podpisanie umowy pośrednictwa z wieloma agentami pozwoli na szybszą sprzedaż nieruchomości. Nie zdają sobie jednak sprawy ze specyfiki otwartej umowy pośrednictwa – i tego, że motywacja pośrednika do podejmowania konkretnych działań jest znacznie niższa. Z kolei umowa pośrednictwa na zasadach wyłączności systematycznie zyskuje na popularności – przekonuje się do niej coraz więcej klientów, widząc realne działania pośredników i ich wysokie zaangażowanie.
Powołaj się na specjalistów i sprzedaj z sukcesem!
Źródło informacji: https://www.dobryadres.pl/material,umowa-na-wylacznosc-a-umowa-otwarta-przy-sprzedazy-nieruchomosci,274.html, https://sonarhome.pl/blog/artykuly/umowa-posrednictwa-na-wylacznosc-a-otwarta-umowa-posrednictwa, grafika: Google.