NABYŁEM NIERUCHOMOŚĆ, CO TERAZ?
GDZIE ZGŁOSIĆ SIĘ PO ZAKUPIE MIESZKANIA – FORMALNOŚCI
Zakup mieszkania to poważna decyzja i jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. To decyzja, która wiąże się z przeprowadzką i zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania oraz większą inwestycją. Dlatego warto się do takiego zakupu przygotować i zadbać o wszystkie wymagane procedury.
Gdzie zgłosić zmianę właściciela mieszkania?
Należy powiadomić Urząd Miasta o nabyciu nieruchomości. Wówczas nabywca będzie widniał jako aktualny właściciel i płatnik podatków.
Zakup mieszkania a Urząd Skarbowy
Podatek PCC od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości obowiązuje tylko w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego i wynosi 2% od wartości kupionego mieszkania. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy notariusz wysyła akt notarialny do Urzędu Skarbowego – to odpowiedź jest twierdząca. Przy umowie kupna nieruchomości notariusz, który jest w takiej sytuacji płatnikiem podatku, pobiera od stron podatek liczony jako 2% ceny sprzedaży. Następnie odprowadza podatek, a odpis aktu notarialnego przesyła do właściwego Urzędu Skarbowego. Powinieneś wiedzieć, że wszystkie akty notarialne nabycia nieruchomości są w Urzędzie Skarbowym analizowane i weryfikowane. Urzędy Skarbowe mogą zakwestionować zakup nieruchomości z dwóch powodów: zbyt niskiej ceny oraz niewykazania legalności pochodzenia środków. Jeżeli więc kupiłeś mieszkanie za gotówkę a Urząd Skarbowy zarzuci Ci brak udokumentowanych dochodów, możesz ponieść nieprzyjemne konsekwencje.
Zakup mieszkania a Sąd Rejonowy
Mieszkania kupione z drugiej ręki zazwyczaj mają założoną księgę wieczystą. Jeżeli jest inaczej, możesz to zrobić w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Założenie księgi wieczystej kosztuje 100 zł, a wpis własności 200zł. W przypadku umowy kredytowej musisz też zapłacić podatek PCC od wpisania hipoteki do księgi wieczystej, który wynosi 19 zł. Podczas wpisywania nieruchomości do ksiąg wieczystych pośrednikiem może być notariusz. Jeżeli jednak samodzielnie składasz wniosek o wpis do hipoteki, musisz wypełnić odpowiednią deklarację podatkową i zapłacić podatek w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku o wpis hipoteki w Sądzie. Możesz to zrobić osobiście lub online.
Formalności związane z Urzędem Miasta
Musisz też pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta właściwym dla Twojej nieruchomości. Masz na to 14 dni od sporządzenia aktu notarialnego. Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem kolejnego miesiąca po nabyciu danej nieruchomości.
Nie zapomnij o protokole zdawczo-odbiorczym
Co po zakupie mieszkania z drugiej ręki musisz jeszcze zrobić? Koniecznie spisać protokół zdawczo-odbiorczy ze stanem liczników na dzień przekazania mieszkania. W ten sposób zabezpieczysz się przed ewentualnym płaceniem za rachunki poprzedniego właściciela. Musisz zadbać też o to, żeby wszystkie liczniki przepisać na siebie. W tym celu wystarczy udać się do dostawcy mediów i zrobić cesję umowy. W protokole zdawczo-odbiorczym powinny znaleźć się też informacje o tym, jakie meble i sprzęty zostają w mieszkaniu. Musisz też poinformować spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową o zmianie właściciela mieszkania. Zapytaj o zasady opłacania czynszu i terminy rozliczeń. Powinieneś też podać liczbę osób, która będzie mieszkać w lokalu i wtedy zostanie wyliczona dokładna wysokość czynszu i opłat za wywóz śmieci.
Kupiłem mieszkanie i co dalej? Dlaczego warto ubezpieczyć lokal?
Jeżeli jesteś już właścicielem swojego wymarzonego mieszkania, warto, żebyś pomyślał o jego ubezpieczeniu. Mieszkanie to często najbardziej wartościowy składnik majątku, dlatego jego utrata lub uszkodzenie w wyniku niespodziewanych zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalanie, mogą bardzo mocno nadwyrężyć budżet każdego właściciela. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu, które nas przed tym ochroni.
Źródło informacji: https://cuk.pl/porady/kupno-nieruchomosci-formalnosci, grafika: Google.