JAKIE BIURO NIERUCHOMOŚCI WYBRAĆ? SPRAWDŹ ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ!

Pośrednik jest to osoba, która ułatwi ci poszukiwania i zdejmie z ciebie odpowiedzialność za przeprowadzenie transakcji. Dzięki pomocy agenta nie musisz się martwić o kwestie prawne, spotkania z osobami zainteresowanymi twoim mieszkaniem, a także negocjacją cen. Jednym słowem współpraca z biurem nieruchomości znacząco ułatwi ci życie. Takich firm jest na rynku sporo – jak więc wybrać najlepszą? Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym wybierzesz dla siebie najbardziej odpowiednie biuro nieruchomości.

1. Dobry pośrednik nieruchomości a pakiet usług

Od 2014 roku zmieniło się prawo – posiadanie licencji agenta nieruchomości nie jest już konieczne, stąd z łatwością znajdziesz wielu pośredników w tej branży. Mogą to być agenci zrzeszeni w profesjonalnych biurach, ale także osoby działające na własną rękę. Za usługi tych pierwszych zazwyczaj trzeba nieco więcej zapłacić, ale dzięki temu będziesz miał pewność, na co idą twoje pieniądze.

Decyzję o wyborze właściwego biura nieruchomości powinna więc poprzedzić analiza jego oferty. Nie wystarczy obietnica znalezienia kupca lub najemcy dla twojego lokalu – bez określonych szczegółów współpracy i sposobów osiągnięcia twojego celu nie ma sensu tracić czasu. Profesjonalna agencja nieruchomości nie tylko przedstawi ci dokładnie, jak działa i co wchodzi w zakres jej usług, ale także zaproponuje ci np. indywidualną strategię marketingową, home staging, a także pomoc w ustaleniu optymalnej ceny czy wsparcie notariusza. Im więcej takich dodatków, tym lepiej i wygodniej dla ciebie.

2. Profesjonalne biuro nieruchomości zaproponuje ci umowę na wyłączność

Współpracując z pośrednikiem nieruchomości, masz do wyboru jedną z dwóch rodzajów umów: otwartą lub na wyłączność. Pierwsza nie daje ci niestety żadnej gwarancji, natomiast druga zobowiązuje agenta, aby zrobił wszystko, by znaleźć dla ciebie odpowiedniego klienta.

Umowa na wyłączność sprawia, że pośrednik bierze na siebie całą odpowiedzialność za powodzenie transakcji, a także inwestuje w ofertę własne środki – zależy mu na sukcesie współpracy nie mniej niż tobie. W ten sposób zyskujesz osobistego eksperta, który poświęca twojej nieruchomości maksymalnie dużo uwagi i traktuje ją bardzo indywidualnie. Dzięki temu jest w stanie odpowiednio dobrać komunikację marketingową i doradzić ci w każdym aspekcie dotyczącym rynku nieruchomości.

3. Opinie

Wybierając agencję nieruchomości, kieruj się także opiniami innych klientów na jej temat. Dobry pośrednik będzie mógł pochwalić się swoim doświadczeniem, a także referencjami zebranymi przez lata działalności na rynku. Możesz sprawdzić opinie na firmowym Facebooku biura nieruchomości lub w Google. Dowiesz się w ten sposób, co chwalą klienci, a co nie do końca im się spodobało.

4. Profesjonalizm – jak sprawdzić biuro nieruchomości?

Pierwsze wrażenie, jak sama nazwa wskazuje, robi się tylko raz. W związku z tym dobrym wrażeniem możesz też kierować się w wyborze biura nieruchomości. Wejdź na jego stronę internetową, aby ocenić, czy jest przejrzysta i przyjazna użytkownikowi. Czy panuje na niej bałagan? Jeśli tak, może on odzwierciedlać także chaos, który znajduje się w samej agencji. Sprawdź także, czy wszystkie usługi, jakie świadczy, zostały jasno opisane i czy wyszukiwarka działa prawidłowo. Jeśli kontakt ze stroną wywołał w tobie miłe odczucia, możesz założyć, że współpraca z tym biurem będzie przebiegała profesjonalnie.

Chcąc uzupełnić wiedzę, którą udało ci się zdobyć w sieci na temat danej firmy, warto, abyś umówił się na spotkanie z pośrednikiem. Zapoznasz się wówczas ze zwyczajami i kulturą pracy biura, a także ocenisz, czy osoba, która ma pomóc ci w transakcji, wzbudza twoje zaufanie. Zwróć uwagę na zachowanie agenta podczas prezentacji usług – dobry pośrednik nieruchomości powinien być punktualny, zorganizowany i komunikatywny. Profesjonalne agencje zatrudniają tylko takie osoby, które są stworzone do tego zawodu, nie pozwalają sobie na niedociągnięcia w tej kwestii.

Zaufaj ekspertom!

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem współpracy dokonać także analizę własnych potrzeb. Zanim wybierzesz najlepszą agencję nieruchomości, żeby je zrealizować, sprawdź powyższe punkty i na spokojnie porównaj wszystkie oferty pod kątem doświadczenia firm na rynku. Nie zapominaj, że pomoc biura ma zapewnić ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas całego procesu transakcji. Zapewne jest to jeden z ważniejszych momentów w twoim życiu, zadbaj więc o to, żeby nic go nie zepsuło.

Źródło informacji: https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-jak-wybrac-biuro-nieruchomosci-piec-przydatnych-porad,nId,5074226