CZY OBECNIE OPŁACA SIĘ KUPOWAĆ NIERUCHOMOŚCI POD INWESTYCJĘ?

Przyszłych właścicieli mieszkań często zastanawia podstawowe pytanie: czy lepszy będzie zakup nieruchomości na własny użytek, czy też pod inwestycję? Jeżeli dotąd nie mieliśmy własnych czterech ścian, a marzymy o w pełni samodzielnym życiu na swoim, to odpowiedź jest prosta. Ostatnio jednak pytaniem, które nurtuje Poszukujących jest kwestia, czy obecnie warto kupować w celach inwestycyjnych? Dla osób szukających dobrego miejsca na lokowanie kapitału, nieruchomości na wynajem są bardzo atrakcyjne. Najczęściej spotykaną inwestycją w związku z zakupem mieszkania jest wynajem dla lokatorów bądź firm, co może przynieść spore zyski, a szczególnie w obecnym czasie, w którym ceny wynajmów poszybował w górę.

Stały wzrost cen nieruchomości może u niektórych potencjalnych klientów wywołać panikę. Co będzie za parę miesięcy, w przyszłym roku?

Inflacja znacznie dała się we znaki Polakom już w 2021 roku. Wówczas Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła stopniowe podwyższanie stóp procentowych. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć jak fatalnie potoczą się wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Spowodowało to szybką reakcję giełdy oraz zmiany kursów walut. Rozpoczęły się też problemy gospodarcze, które będą nam jeszcze towarzyszyły przez długie miesiące. Rzecz jasna odbiło się to także na rynku nieruchomości. Podwyższenie stóp procentowych spowodowało podwyższenie kosztów kredytów hipotecznych przez co wiele osób musiało swoje plany związane z zakupem odłożyć na później.

Popyt na wynajem jest bardzo wysoki. Powodem tego jest nie tylko utracenie przez wielu zdolności kredytowej, ale co bardzo odczuwalne – kryzys migracyjny.
Już teraz widać, że w dużych miastach brakuje mieszkań na wynajem, a pojawiające się oferty znikają jak świeże bułeczki.


Źródło informacji: https://wnioskomat.com/blog/czy-warto-teraz-kupowac-mieszkanie, grafika Google.