CZY CENY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI ZACZĘŁY SPADAĆ?

W ostatnim czasie jedno z częściej zadawanych pytań, to co dalej z cenami na rynku nieruchomości? Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości nosząc się z zamiarem sprzedaży lub wynajmu lokalu? Ceny spadną, wzrosną, czy może ustabilizują się?

Wg specjalistów stopniowe obniżki cen to tylko część rynkowej rzeczywistości. Wysoka inflacja sprawia, że realny spadek cen mieszkań jest większy i postępuje już od dłuższego czasu. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy sprzedawane mieszkania staniały w 13 z 17 badanych miast. W tym okresie najmocniejsze przeceny miały miejsce w Częstochowie (-9%), Sosnowcu (-8%) i Bydgoszczy (-5%). Spadki to w dużej mierze efekt podwyżek stóp procentowych.

Kupować, sprzedawać?

Analitycy rynku mieszkaniowego są zdania, że jeśli chcemy kupić mieszkanie na własne potrzeby i mamy zdolność kredytową konieczną do uzyskania finansowania, to nie warto czekać na głębszą korektę. Ta może nie nadejść albo nie być tak duża, jak niektórzy by chcieli. Choć kredyty są teraz drogie, to po opanowaniu inflacji oprocentowanie powinno zacząć spadać, a wraz z nim nasze miesięczne zobowiązania.

Spora część osób zakup nowej nieruchomości finansuje częściowo poprzez sprzedaż dotychczasowej. W takiej sytuacji oba lokale podlegają zmianom koniunktury na rynku i czekając na tańsze oferty mieszkań, które chcemy kupić, możemy zostać zmuszeni do zejścia z oczekiwań finansowych związanych z mieszkaniem, jakie planujemy sprzedać.

Co dalej w kwestii wynajmów?

W badanych przez serwisy Morizon.pl i Gratka.pl miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku – średnie stawki ofertowe wzrosły w ciągu ostatniego roku przeciętnie aż o około 30%. Najem mieszkania w Krakowie zdrożał średnio o 47%. Jednak na spadki cen najmu w najbliższym czasie nie ma co liczyć. Popyt przez najbliższe miesiące zapowiada się utrzymywać na wysokim poziomie, na co potężny wpływ ma inflacja, napływ ludności do Polski oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych.

Masz wątpliwości? Porozmawiajmy o Twoich możliwościach!

Zachęcamy również wszystkie osoby noszące się z myślą realizacji poszczególnych transakcji do lektury artykułów na ten temat.

Przypominamy, że codziennie jesteśmy do Państwa dyspozycji przy ulicy Królewskiej 92.