JAK ZBUDOWAĆ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

Posiadanie dobrej historii kredytowej stanowi jeden z czynników decydujących o przyznaniu zobowiązania, o które klient wnioskuje w banku. Zła historia, podobnie jak jej brak, może spowodować, że bank odmówi udzielenia kredytu czy pożyczki.

Co to jest historia kredytowa oraz jak ją budować? 
Takie pytanie powinien zadać sobie każdy potencjalny kredytobiorca. 
Mianem tym określa się informacje o kredytach zgromadzone m.in. w jednej z najpopularniejszych baz, czyli w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Gromadzone są tam dane, które opisują naszą współpracę z bankami i innymi instytucjami finansowymi, w których mieliśmy lub mamy kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny lub niewielką pożyczkę gotówkową. Dzięki nim bank może dowiedzieć się, czy ewentualne płatności rat dokonywane są przez nas terminowo, a jeśli nie, to jak długo zalegamy ze spłatą.

Aby budować pozytywną historię kredytową:

  • terminowo spłacaj raty zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz limity na kartach kredytowych. To najlepszy sposób na zbudowanie wizerunku rzetelnego pożyczkobiorcy;
  • korzystaj z produktów kredytowych, zawierając kolejne umowy, np. pożyczki ratalnej lub karty kredytowej. Pamiętaj jednak, aby poprzedzić swoją decyzję rzetelną oceną możliwości finansowych. Jeśli sięgniesz po pożyczkę i nie spłacisz jej w terminie, ten fakt wpłynie negatywnie na Twoją historię kredytową;
  • sięgaj po zakupy ratalne. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z produktów kredytowych. Dla wielu pożyczkodawców brak historii kredytowej może być bowiem większą niedogodnością niż historia kredytowa, która nie jest wzorcowa. Bez historii kredytowej wnioskującego kredytodawca nie dysponuje bowiem danymi, które pozwoliłby mu ocenić jego wiarygodność płatniczą;
  • zrezygnuj ze składania kilku wniosków kredytowych w niewielkich odstępach czasu. Do bazy BIG trafiają nie tylko informacje o aktualnie spłacanych zobowiązaniach, ale także zapytania banków na Twój temat, wysłane już na etapie składania wniosku kredytowego. Wysłanie dużej liczby wniosków w krótkim okresie może być postrzegane jako desperackie próby ratowania trudnej sytuacji finansowej, a to z pewnością nie wpłynie pozytywnie na historię kredytową.

Warto wiedzieć, jak zbudować zdolność kredytową – nawet jeśli obecnie nie planujemy zaciągać żadnego zobowiązania, w przyszłości może się to zmienić. Im szybciej zaczniemy dbać o to, aby nasza zdolność kredytowa była odpowiednio wysoka, tym mniejsze problemy będziemy mieli, kiedy pojawi się potrzeba zaciągnięcia kredytu czy pożyczki.

Wiele osób unika zaciągania kredytów na mniejsze wydatki, a swoją przygodę z zobowiązaniami finansowymi chce rozpocząć dopiero od kredytu hipotecznego. Nie jest to najlepszy pomysł, biorąc pod uwagę, że między innymi pusta historia kredytowa może wtedy okazać się problemem.